Z malej živnosti do veľkej eseročky

Odjakživa som sa chcel živiť sám a túto ambíciu som po skončení vysokej školy začal aj veľmi aktívne realizovať. Ako väčšina podnikateľov, aj ja som si najprv založil živnosť. Už v tom čase štát finančne podporoval zakladanie živností a mne sa tak tento krok s odstupom času rozhodne oplatil. No postupne som si uvedomoval, že ak chcem dosiahnuť viac, potrebujem inú právnu formu podnikania. Chcel som k sebe pribrať aj spoločníka, pri živnosti ako podniku jednotlivca to však nebolo možné. Preto som prešiel na spoločnosť s ručením obmedzeným.

Viac spoločníkov a ručenie do vkladu

Výhodou bolo, že v spoločnosti s ručením obmedzením som mohol k sebe pribrať ďalšieho spoločníka, ktorý sa aktívne podieľal na podnikaní a priniesol nové finančné prostriedky. Taktiež ručenie za záväzky. V živnosti či verejnej obchodnej spoločnosti ručíte neobmedzene, v eseročke len do výšky nesplateného vkladu. Kľúčové bolo zohnať prostriedky na základné imanie, potom už som založenie eseročky mohol začať riešiť aj právne.

Radšej to nechajte na odborníkov

Zistil som, že prechod zo živnosti na s.r.o. nie je tak jednoduchý, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Na rozdiel od iných situácií totiž musíte vyriešiť hneď dve situácie. Jednak to bolo zrušenie mojej doterajšej živnosti, čo je jeden právny úkon. A potom založenie eseročky, čiže ďalší právny úkon. Keď som sa toto dozvedel, uvedomil som si, že sám to nedám. Potreboval som pomoc odborníkov zo špecializovanej spoločnosti.

Získal som hlavne čas

Doslova na kľúč som si u odborníkov zaplatil ukončenie živnosti a prechod na s.r.o. Ja som za ten čas mal priestor pracovať na podnikateľskom pláne eseročky, dohodol som podmienky príchodu s novým spoločníkom a už som mohol oslovovať potenciálnych odberateľov či partnerov mojej firmy. Oplatilo sa – dnes mám fungujúcu, úspešnú eseročku a dovolím si potvrdiť, že aj vďaka takémuto parádnemu a časovo jednoduchšiemu začiatku podnikania.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s